Rządowy projekt ustawy
09.03.2011
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych, który przewiduje obniżenie części składki emerytalnej przekazywanej do OFE z obecnych 7,3% do 2,3% płacy brutto już od maja bieżącego roku. Docelowo od 2017 r. ma ona wynieść 3,5%. Propozycja rządu nie różni się od pierwszych projektów sprzed kilku miesięcy.
„Pozostałe 5% zostanie umieszczone w ZUS-ie na specjalnym indywidualnym subkoncie. Środki te będą waloryzowane (rocznie lub kwartalnie – dla tych, którzy nabyli uprawnienia w trakcie roku) o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich 5 lat i inflacji - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
„W kolejnych latach wpłata na indywidualne konto w ZUS zmniejszałaby się do 3,8% w 2017 r., a wpłata do OFE rosłaby do 3,5%" - czytamy dalej.
W projekcie rozstrzygnięto także m.in. kwestię dziedziczenia środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS-ie - będzie je można dziedziczyć na takich samych zasadach, jak w OFE.
Rząd zdecydował, że już od bieżącego roku będzie obowiązywać 4% limit inwestycji w tzw. indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (w OFE lub w innych instytucjach finansowych). Początkowo rząd chciał, aby od podstawy opodatkowania można było z tego tytułu odpisać tylko 2% rocznych dochodów, a limit miał rosnąć stopniowo do 4%.
„W nowelizowanych przepisach przewidziano stopniowe zwiększanie limitu lokat aktywów OFE w akcje – do 2020 r. limit ten osiągnie 62%. W kolejnych latach limit ten będzie mógł dojść do 90%. W 2011 r. ustalono go na poziomie 42,5%" - czytamy w komunikacie. Obecnie limit ten wynosi 40%.
Zgodnie z rządowym projektem akwizycja na rynku pierwotnym i wtórnym prowadzona przez PTE ma być zakazana.
Projekt przejdzie teraz ścieżkę legislacyjną - będzie rozpatrywany przez Sejm i Senat, a następnie o jego losach będzie decydował Prezydent RP.