Jak zostać zawodową traderką, będąc wykształconym muzykiem i socjolożką?
27.04.2017
Zapraszamy do przeczytania interesującego artykułu na temat udziału kobiet w rynku inwestycyjnym. O swoim doświadczeniu zawodowym, pasjach życiowych oraz radach dla początkujących na rynku giełdowym opowiada Anna Kocjan, Dyrektor Inwestycji Kapitałowych w DSA Investment SA, trader giełdowy.
(...) Jak można podnieść swoją edukację inwestycyjną? Od kogo czy z czego uczyć się inwestowania? Jak Ty to robisz?
To zabrzmi prawdopodobnie jak banał, ale najwięcej nauki wyniosłam… z własnych porażek i błędów. Niedoszacowanie ryzyka na kilku instrumentach nauczyło mnie nie wierzyć, że coś, co wydaje się niemożliwe, bo nie zdarzyło się w ciągu ostatnich 5 czy 10 lat, naprawdę jest niemożliwe. Błędne wyliczenie potrzebnego depozytu, uczuliło mnie, żeby zawsze trzy razy przeliczyć, czy aby na pewno stać mnie na zwiększenie ekspozycji. Konieczność zamknięcia pozycji z powodu nieuwzględnienia jakiegoś czynnika wpływającego na stopę zwrotu, zwróciło moją uwagę na fakt, że czasem zmiana ceny instrumentu to nie wszystko. Przykłady mogłabym mnożyć.
Natomiast oczywiście wciąż staram się także poszerzać moją wiedzę w tradycyjny sposób – czytam książki o inwestowaniu bądź instrumentach, rynkach, słucham webinariów, staram się brać udział w warsztatach. Praca tradera wymaga także „bycia na bieżąco” – orientowanie się w sytuacji politycznej, gospodarczej. Czytanie wiadomości, raportów, analiz traktuję po prostu jako nieodłączną i niezbędną część pracy.
Całość artykułu dostępna jest na stronie:
http://kobietainwestuje.pl/2017/04/20/rozmowa-z-ania-kocjan-inwestorka-na-rynku-kapitalowym/