Forum Funduszy Inwestycyjnych: oszczędzajmy w PPE, IKE, IKZE

11.07.2011

28 czerwca w Sali Notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych odbyło się Forum Funduszy Inwestycyjnych, zorganizowane przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami pod patronatem merytorycznym Pracodawców RP – czytamy w Gazecie Ubezpieczeniowej. Forum poświęcono formom oszczędzania emerytalnego Polaków: PPE, IKE i najnowszemu produktowi - IKZE. Spotkanie prowadził dr Marcin Dyl, prezes zarządu Izby.

Pierwsza z prezentacji była analizą porównawczą funkcjonowania grupowych pracowniczych programów emerytalnych (PPE) w Polsce oraz w wybranych krajach europejskich. Najciekawszą częścią analizy były rekomendacje dla zmian w systemie PPE w Polsce, które powinny odbywać się na czterech poziomach:

- Weryfikacja polityki podatkowej: opodatkowanie wpłacanych składek nie jest rozwiązaniem unikatowym na rynku europejskim, rekomendowane jest przeprowadzenie analizy zasadności odpisania przez pracowników od podstawy opodatkowania określonej kwoty, którą przeznaczaliby następnie na dobrowolne składki emerytalne w ramach III filaru.

- Zmiana zakresu podmiotowego produktów PPE: stopniowe obejmowanie pracowników jednej branży (służby mundurowe , administracja państwowa ), pozyskanie pracodawców dla tej idei.

- Dążenie do kompatybilności PPE z innymi produktami na rynku finansowym: obecny produkt nie jest najczęściej powiązany z umowami dodatkowymi (tzw. riderami), dotyczącymi np. przejęcia opłacania składek na wypadek niezdolności do pracy jako mechanizmu występującego niezależnie od renty inwalidzkiej zapewnianej przez państwo.

- Wdrożenie innych inicjatyw: wspieranie działalności pozostałych podmiotów, m.in. izb, stowarzyszeń, cechów, w zakresie lobby o dofinansowanie dla pracowników reprezentujących wybrane grupy zawodowe.

- Wprowadzenie dotacji państwowych do produktów III filaru, wprowadzenie obowiązkowej minimalnej stopy zwrotu z inwestycji w ramach PPE z zastosowaniem systemu gwarancji Skarbu Państwa oraz dalsze inwestycje w działalność edukacyjno-szkoleniową.

Więcej w Gazecie Ubezpieczeniowej

eZ Publish™ copyright © 1999-2024 eZ Systems AS