25.07.2016
Dawid Krywko
Analityk, Dział Inwestycji DSA Investment SA
W minionym tygodniu obserwowaliśmy kontynuację dobrych nastrojów na rynkach akcji. Amerykański S&P500 zyskał przez tydzień 0,65% i ostatecznie zakończył go na poziomie 2175.03 pkt ustanawiając tym samym swój nowy historyczny szczyt. Podobny wzrost odnotował również Dow Jones, który jednak zakończył tydzień kilka punktów poniżej historycznego maksimum. Wzrostom na Wall Street nie przeszkodziła taniejąca ropa naftowa, która mocno oddziałuje na spółki energetyczne i dalsze umacnianie się dolara wobec euro.
Rynkom akcji na Wall Street w dalszym ciągu sprzyjają niskie stopy procentowe i wiara inwestorów, że FED nie podniesie ich w najbliższym czasie. Najbliższą decyzję FED w tej sprawie poznany w nadchodzącą środę. W kwestii zmiany polityki monetarnej w USA nie powinno być zaskoczenia i FED powinien pozostawić stopy procentowe na obecnym poziomie. Na razie, jak wynika z wypowiedzi członków FOMC, preferowane jest przez nich głównie monitorowanie rozwoju sytuacji w gospodarce i na świecie. Ważne dla rynków akcji będzie natomiast uzasadnienie podjętej decyzji, dzięki której będziemy mogli dowiedzieć się więcej odnośnie oczekiwań co do dalszego kierunku stóp procentowych w USA.
Dodatkowym czynnikiem, który obecnie wpływa na wzrosty indeksów w USA są poprawiające się oczekiwania wobec zysków amerykańskich spółek. Dotychczas wyniki za I kwartał przedstawiło ok. 20% spółek z indeksu S&P500. Były one odrobinę lepsze od oczekiwań. Analitycy szacują obecnie, że zysk na akcję przypadający na indeks S&P500 w pierwszym kwartale tego roku był o 3% niższy niż w poprzednim roku (w poprzednim tygodniu analitycy Ci szacowali spadek wyników aż o 5,6%). Warto zauważyć, że obecnie wskaźnik C/Z oparty o historyczne wyniki dla indeksu S&P500 wynosi ok. 25 co świadczy o tym, że wyceny amerykańskich spółek znajdują się na bardzo wysokich poziomach.
Podobnie jak w USA, również główne europejskie giełdy w minionym tygodniu odnotowały wzrosty. DAX wzrósł o 0,8% a francuski CAC40 o 0,2%. Głównym wydarzeniem tygodnia w Europie była decyzja Europejskiego Banku Centralnego o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (podstawowa stopa procentowa nadal wynosi 0%). Oznacza to, że stopy procentowe w strefie euro w dalszym ciągu pozostają na historycznie niskim poziomie. Prezes EBC Mario Draghi oświadczył, że obecnie EBC nie zmienia kursu swojej polityki monetarnej i czeka na więcej danych z gospodarki.Draghi zapewnił również, że EBC przez długi czas zamierza utrzymywać łagodną politykę monetarną i kontynuować program skupu aktywów (QE) w kwocie 80 mld euro miesięcznie (do końca marca 2017, a w razie potrzeby jeszcze dłużej).
Na tle europejskich parkietów w minionym tygodniu zdecydowanie dobrze radziła sobie GPW. Indeks szerokiego rynku WIG zakończył tydzień ponad 2,2% wzrostem a indeks największych spółek WIG20 ponad 1,9% wzrostem. Bardzo dobrze w ubiegłym tygodniu zachowywały się spółki górnicze. Akcje Bogdanki wzrosły o ponad 15% a JSW o ponad 13%. Wraz ze wzrostami na GPW rośnie optymizm wśród inwestorów. Ostatnie wyniki sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazały, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu najbliższych 6 miesięcy wzrostów wzrósł o 12,9% do 46,2% (pozostali inwestorzy oczekują trendu bocznego – 21,1% i spadkowego – 32,7%).
W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również bardzo dobre dane z polskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 6% r/r (w porównaniu do 3,5% w roku poprzednim), a sprzedaż detaliczna o 4,6% r/r (podczas gdy prognozy zakładały wzrost o 3,7%). Lepszy od oczekiwań okazał się także wzrost zatrudnienia, który wyniósł w czerwcu 3,1% r/r.