01.07.2011
Tylko do 10 lipca rozpoczynający pracę Polacy mają czas na wybór Otwartego Funduszu Emerytalnego. Od tej decyzji zależy wysokość przyszłej emerytury. Ci, którzy tego nie zrobią – trafią do jednego z OFE w drodze losowania.
Osoby urodzone po 31 grudnia 1968 rozpoczynając pierwszą pracę lub działalność, za którą odprowadzane są do ZUS składki na ubezpieczenia emerytalne, powinny teoretycznie w ciągu 7 dni (w praktyce do 10 stycznia lub 10 lipca) dokonać wyboru otwartego funduszu emerytalnego. Jeśli tego nie zrobią, ZUS przydziela je do jednego z OFE w drodze losowania (dwa razy w roku – w styczniu i lipcu). Na kilka tygodni przed losowaniem ZUS przypomina o tym listownie. Najbliższe losowanie odbędzie się ostatniego dnia roboczego w lipcu, ale aby uniknąć zdania się na ślepy los należy wybrać OFE do 10 lipca.
W losowaniu biorą udział wszystkie fundusze, które uzyskały wyższe stopy zwrotu od tzw. średniej ważonej w dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych, z tym że aktywa netto funduszu nie mogą przekroczyć 10% aktywów całego rynku OFE. Obecnie oznacza to dla klienta że na pewno nie trafi do funduszy ING, Aviva i PZU Złota Jesień, tylko do jednego z siedmiu funduszy: Aegon, Allianz, AXA, Generali, Nordea, Pocztylion i PKO BP Bankowy. Do każdego z nich ZUS dopisze losowo jednakową liczbę osób.
Dlaczego lepiej wybrać OFE samodzielnie? Dzięki temu można świadomie wybrać dobry fundusz, który zapewni wyższą emeryturę w przyszłości. Daje to także możliwość wyboru spośród wszystkich OFE na rynku. Świadomy wybór pozwala nie narażać się na koszty ewentualnej zmiany funduszu z wylosowanego na wybrany.