PIDiPO rewolucjonizuje rynek odszkodowań

27.10.2014

W wydaniu z dnia 23.10.2014 r. dziennika „Puls Biznesu” ukazała się publikacja na temat roszczeń z art. 448 Kodeksu Cywilnego i ich wpływu na sytuację rynku ubezpieczeń. W artykule zatytułowanym „Słony rachunek za stare polisy” red. Mariusza Gawrychowskiego podkreślono przełom w dotychczasowej polityce największych ubezpieczycieli. Zmienili oni swoje podejście i uznają roszczenia z art. 448 k.c., czyli sprzed 3 sierpnia 2008r. kiedy to weszły w życie przepisy o zadośćuczynieniu za straty moralne.

Potencjalne roszczenia związane z zadośćuczynieniem za naruszenie dóbr osobistych w przypadku lidera rynku, czyli VOTUM S.A. mogą sięgać, wraz z odsetkami, nawet 400 mln złotych. A to nie koniec. Jak podkreślił Dyrektor Departamentu Prawnego VOTUM, Bartłomiej Krupa, należy się spodziewać, że w najbliższych miesiącach liczba spraw uprawnionych do tych świadczeń może znacznie wzrosnąć. Najwięcej z nich trafi zapewne do PZU S.A., do którego w latach 90. należała znaczna część rynku ubezpieczeń.

Członkowie Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych od dawna prowadzą konsekwentną politykę zmierzającą do zmiany postępowania tych ubezpieczycieli, którzy bezpodstawnie odmawiają wypłaty świadczeń z art. 448 k.c. Z tego względu na przełomie roku członkowie Izby (w tym specjaliści VOTUM) skierowali łącznie ponad 1,5 tys. skarg do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Więcej na ten temat w „Pulsie Biznesu” z 23 października str. 6, w artykule Mariusza Gawrychowskiego zatytułowanym „Słony rachunek za stare polisy”.

eZ Publish™ copyright © 1999-2024 eZ Systems AS