28.01.2013
Rok 2012 był bardzo dobry dla klientów ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK), gdyż zdecydowana większość rozwiązań zakończyła go z zyskiem.Z informacji zebranych przez Analizy Online wynika, że średni wynik wszystkich 18 sklasyfikowanych grup funduszy był dodatni, a najwyższą stopę zwrotu osiągnęły w 2012 r. fundusze akcji europejskich rynków wschodzących, które średnio zarobiły +21,9%.
„Tak dobry wynik był możliwy przede wszystkim dzięki świetnej koniunkturze na rynku tureckim. W pierwszej 10. funduszy z najwyższą stopą zwrotu w 2012 r., aż 6 to fundusze akcji tureckich. Jednostka PZU - HSBC GIF Turkey Equity EC (zł) UFK zyskała na wartości +56,7% (jednostka wyceniana w euro urosła aż +71,3%). Wśród najzyskowniejszych inwestycji 2012 r. znalazły się również m.in. UFK, oparte na subfunduszu Quercus lev, odwzorowującym dwu-krotność zmian indeksu WIG20. W 2012 r. indeks urósł +20%, natomiast sam fundusz zyskał w przeciągu 12 miesięcy +45%" - czytamy w raporcie Analiz Online.
Analitycy podkreślają, że ub.r. był również bardzo udany dla funduszy akcji polskich uniwersalnych, które zarobiły średnio + 17,1%, mieszanych polskich zrównoważonych ze średnim wynikiem +16,8% oraz akcji polskich małych i średnich spółek, które zyskały średnio +14,3%. „W grupie funduszy akcji polskich uniwersalnych niemal wszystkie fundusze wypracowały dodatni wynik, w większości dwucyfrowy. Najwyższą stopę zwrotu osiągnęły UFK oparte na funduszu inwestycyjnym Quercus Agresywny, dostępne u 6 ubezpieczycieli - napisano m.in. w raporcie.
Korzystnie wypadły także polskie fundusze mieszane, którym sprzyjała zarówno dobra koniunktura na rynku akcji, jak i na rynku długu. Średnia stopa zwrotu funduszy zrównoważonych wyniosła +16,8%, funduszy stabilnego wzrostu +11,6%, a funduszy aktywnej alokacji +9,6%.
Analizy Online oceniają, że w 2012 r. świetne wyniki wypracowały fundusze inwestujące w polskie papiery dłużne, dzięki wyjątkowo dobrej koniunkturze na rynku długu. W sumie polowa funduszy z tego pojemnego segmentu zakończyła rok z wynikiem dwucyfrowym" - podano w raporcie.
Najsłabiej w minionym roku wypadły fundusze akcji amerykańskich i ochrony kapitału polskie z gwarancją kapitału. Pomimo najgorszych wyników na całym rynku UFK, średnie dla obydwu grup funduszy były dodatnie i ukształtowały się na poziomie ponad +3%.
źródło: Analizy Online