22.02.2011
W lutym odbył się już XI Kongres DSA, będący okazją do podsumowania minionego roku oraz nagrodzenia najlepszych. Obecnie działalność DSA skoncentrowana jest na trzech filarach: programach inwestycyjnych, funduszach emerytalnych oraz bezpośrednich inwestycjach na rynku kapitałowym. We wszystkich tych obszarach rok 2010 okazał się rokiem znaczących sukcesów.
Rezultatem tych osiągnięć były liczne nagrody, jakie firma DSA otrzymała w minionym roku, m.in. tytuły Solidnej Firmy, Gazeli Biznesu i Lidera Filantropii dla firmy przeznaczającej najwyższy w Polsce odsetek dochodów na działania pozabiznesowe. Złote godło w największym ogólnopolskim badaniu konsumenckim Laur Klienta w kategorii Doradztwo Finansowe wskazuje, że DSA to marka najwyżej ceniona przez klientów - na kolejnych miejscach rankingu znalazł się Open Finance i Expander.
Stale rośnie udział DSA w rynku doradztwa inwestycyjnego. W minionych dwóch latach stopa zwrotu z portfela rekomendowanego przez DSA w ramach planów inwestycyjnych wyniosła 71,3% (dla porównania WIG 20 wzrósł w tym okresie o 53,33%). Jeżeli dodamy do tego fakt, że DSA swoje rekomendacje opiera na bazie planów inwestycyjnych z premią, (dodatkowo dla klienta od 10% do 25% uśrednionej składki jednorocznej) to pod względem rentowności była to zdecydowanie jedna z najlepszych ofert na rynku.
DSA Financial Group S.A. jest także liderem wśród podmiotów pozyskujących klientów dla Otwartych Funduszy Emerytalnych i to zaszczytne miejsce zajmuje już od 2003 roku. Dotąd umowy z AXA OFE podpisało za pośrednictwem DSA ponad 700 tys. klientów. Oznacza to, że co 20 Polak podpisał umowę z OFE za pośrednictwem DSA.
W minionym roku dynamicznie rozwijały się również podmioty z grupy kapitałowej DSA. Dziś jest to już 20 spółek, w których zatrudnienie znajduje ponad 20 000 osób – kadry menedżerskiej i przedstawicieli. Wśród nowo powstałych podmiotów pojawił się klub piłkarski: MKS Miedź Legnica S.A., nowe spółki powstały także w firmach zależnych – CTE Construction, CTE Projekt 4 i Protecta Broker. Największym sukcesem bez wątpienia był grudniowy debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych Votum S.A., firmy oferującej pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Swoje osiągnięcia zanotowały także inne spółki z grupy kapitałowej DSA: sklep internetowy Multizakupy – rekordową sprzedaż i nowe funkcjonalności strony internetowej, Protecta Finance – znaczący wzrost sprzedaży produktów inwestycyjnych skierowanych do biznesu oraz CTE – kończące budowę pierwszego osiedla domków jednorodzinnych we Wrocławiu. Zupełnie nowym segmentem działalności DSA była produkcja – wspólnie z innymi partnerami – filmu dokumentalno-historycznego „Paweł z Tarsu. Pojednanie światów”. Premiera dwunastoodcinkowego serialu kręconego w kilkunastu krajach spotkała się z pozytywnymi recenzjami widzów oraz ekspertów.
Od lat DSA zajmuje się strategicznym sponsoringiem sportowym, który w minionym roku gruntowanie zmienił swój charakter. Zawodnicy należącego do DSA Klubu Szachowego Polonia Wrocław zdobyli medale mistrzostw Polski (w tym najcenniejszy złoty wśród mężczyzn przypadł arcymistrzowi Matuszowi Bartlowi), drużyna zajęła trzecie miejsce w ekstralidze, a 16-letni utalentowany szachista zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata do lat 20. Kolarze górscy z MTB Votum Team Wrocław zajęli 5 miejsce ze 104 startujących drużyn w Bike Maratonie. Rok 2010 zapisze się w historii DSA utworzeniem spółki piłkarskiej MKS Miedź Legnica, a następnie przejęciem przez tę spółkę II-ligowego klubu. Inwestowanie w futbol to nie tylko kreowanie wizerunku grupy kapitałowej, ale również podjęcie rywalizacji na innym, niezwykle konkurencyjnym polu.
Zgodnie z przyjętą w zeszłym roku nową strategią rozwoju, wyrażoną hasłem „Pomnażamy wartości”, DSA realizuje koncepcję społecznie odpowiedzialnego biznesu. Między innymi wspiera działania Fundacji Votum, której zadaniem jest pomaganie poszkodowanym w wypadkach, ich bliskim, szczególnie dzieciom, a swoim działaniem objęła już 300 rodzin. Fundacja prowadzi szereg akcji charytatywnych, wśród których najbardziej znaną jest Akcja Krew – jej owocem jest zebranych w latach 2006-2010 ponad 1740 litrów krwi od blisko 4000 osób. O skali i rozpoznawalności fundacji może świadczyć fakt, że w minionym roku na jej cel przeznaczyło środki ponad 9000 darczyńców.
Andrzej Dadełło, założyciel grupy kapitałowej DSA, miał wiele powodów, by na XI Kongresie Rocznym DSA gratulować znakomitych wyników i dziękować za owocny rok współpracy zarówno kadrze zarządzającej, jak i wyróżniającym się przedstawicielom. Do grona wyróżnionych za wyniki swej pracy dołączyło w tym roku ponad 200 osób.
Gazeta Ubezpieczeniowa nr 8 (619) z 22.02.2011 s.1, 7