17.09.2014
Dla wielu osób z chorobami krwi przeszczep szpiku kostnego jest jedyną szansą na uratowanie życia. Wielu z nich oczekuje na znalezienie niespokrewnionego dawcy. W ubiegłym tygodniu z tą właśnie myślą oraz nadzieją na polepszenie standardu życia osób dotkniętych tą chorobą do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie zgłosili się pracownicy z tamtejszego oddziału DSA i zarejestrowali się jako potencjalni Dawcy Szpiku Kostnego
„Przełamujemy w ten sposób stereotypy, że badanie i ewentualne pobranie szpiku jest bolesne. Badanie polega tylko na pobraniu 10 ml krwi, a jeśli już zostaniemy zakwalifikowani jako Dawcy, ponownie pobiera się próbkę krwi. Pobieranie z kręgosłupa czy z talerza kości biodrowej to już historia. Badanie jest bezbolesne. Oddanie szpiku kostnego również nic nie boli. Zachęcamy wszystkich. Możemy uratować komuś życie” – wyjaśnia Grzegorz Górak, Dyrektor Regionalny DSA Investment w Lublinie.
Szansa na zgodność dwóch niespokrewnionych osób jest bardzo niska, ale szansa dobrania zgodnego dawcy wzrasta w miarę zwiększania liczby zarejestrowanych osób. Zdają sobie z tego sprawę również piłkarze oraz pracownicy Miedzi Legnica, którzy pod koniec sierpnia tego roku wsparli legnicką akcję rejestracji dawcy szpiku . Zawodnicy Miedzi nie tylko zachęcali legniczan do pomocy, ale sami również zarejestrowali się w bazie dawców. Akcja przyniosła bardzo dobre efekty – w ciągu dwóch dni w Legnicy zarejestrowało się w sumie 542 dawców szpiku!
Zachęcamy wszystkich do włączenia się do akcji.