Z rynku

image/jpeg   18-92 286,03 kB

Akcje bardzo atrakcyjne

12.06.2015

ANNA KOCJAN – Menedżer Projektu,

Specjalista ds. Relacji Inwestorskich DSA Financial Group S.A

Spadek cen na warszawskiej GPW widoczny od połowy maja doprowadził do wzrostu poziomu atrakcyjności akcji. Świadczyć może o tym zarówno mnożnik P/E dla wszystkich notowanych spółek, którego mediana wynosi obecnie ok. 13,5, co świadczy o atrakcyjności wycen spółek, jak również wskaźnik RSI.

Krajobraz po wyborach

29.05.2015

ELŻBIETA BORYŃ – analityk inwestycyjny

Wydarzeniem minionego tygodnia w Polsce niewątpliwie były wybory prezydenckie. Jak silnie powiązana jest polityka z polskim rynkiem kapitałowym przekonali się inwestorzy już w powyborczy poniedziałek, który przyniósł bardzo mocne spadki notowań akcji na warszawskim parkiecie. Wszystko działo się w sytuacji, w której inwestorzy na najważniejszych giełdach w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii mieli wolne.

Komentarz rynkowy

22.05.2015

ANNA KOCJAN – Menedżer Projektu,

Specjalista ds. Relacji Inwestorskich DSA Financial Group S.A

Po osiągnięciu nowych szczytów hossy WIG w mijającym tygodniu nieznacznie obniżył swoje notowania. Można przypuszczać, że jest to lekkie ochłodzenie po wcześniejszych dość dynamicznych wzrostach. Rodzimy rynek wchodzi jednak w ciekawy okres, w którym warto śledzić informacje ze spółek – przełom maja i czerwca to czas, kiedy większość spółek decyduje o podziale zysku z poprzedniego roku, a więc i o wypłacie dywidendy dla akcjonariuszy.

Czy akcje na GPW są drogie?

15.05.2015

Tomasz Hońdo – Starszy Analityk Quercus TFI SA

Mamy za sobą już dość pokaźne zwyżki indeksów na GPW i czas zastanowić się nad poziomem wycen - czy akcje są drogie?
Naturalnym sposobem oceny tej kwestii są wskaźniki cena/zysk (P/E). Okazuje się jednak, że przysłowiowy diabeł tkwi w szczegółach - wiele zależy po pierwsze od tego, jaką wersję P/E weźmiemy pod uwagę, a po drugie - dla jakiej grupy spółek.

Wybicie WIG z kanału – sygnał do dalszych wzrostów

08.05.2015

ANNA KOCJAN – Menedżer Projektu,

Specjalista ds. Relacji Inwestorskich DSA Financial Group S.A

Ostatnie dni przyniosły zmiany na wielu kluczowych rynkach - ropy naftowej, eurodolara, a także na rodzimym parkiecie. Tkwiącemu w trendzie bocznym od listopada 2013 roku indeksowi szerokiego rynku – WIG – udało się w końcu przełamać górną granicę tego trendu. Tym samym osiągnął nowy szczyt trwającej od 2009 roku hossy i znalazł się najwyżej od jesieni 2007 roku.

Hossa na GPW

24.04.2015

Tomasz Hońdo – Starszy Analityk Quercus TFI SA

Ostatnie wydarzenia rynkowe jednoznacznie dowodzą, że na warszawskim parkiecie panuje hossa. Przytoczmy kilka faktów:

  • WIG wyszedł górą z kilkunastomiesięcznego trendu bocznego, osiągając poziom najwyższy od ponad siedmiu lat;
  • mWIG40 przebił górną granicę „kanału” i również poprawia wieloletnie maksima;
  • sWIG80, który przez półtora miesiąca stał w miejscu, wyszedł górą z tej krótkoterminowej konsolidacji.

QE po pierwszym kilometrze

17.04.2015

Na rynku akcyjnym tydzień kończymy pod kreską. W Europie Zachodniej ciężko dzisiaj o indeks, który by tracił mniej niż 1,5%. DAX przełamał psychologiczną barierę 12 000 i kończy tydzień na 5 % minusie. Mniejsze spadki zanotował francuski CAC40 ( -1,73%), brytyjski FTSE 250 (-1,66%). Pomimo tego, że negatywne nastroje udzieliły się także inwestorom znad Wisły, polskie indeksy po raz kolejny zostawiają w tyle europejskie parkiety i kończą tydzień „na zielono” WIG 20 z niemal 2% wzrostem w stosunku do ubiegłego piątku– WIG natomiast 1,7%.

W oczekiwaniu na przełamanie trendu bocznego

10.04.2015

ANNA KOCJAN – Menedżer Projektu,

Specjalista ds. Relacji Inwestorskich DSA Financial Group S.A

W ostatnich dniach na GPW coraz silniejsza staje się nadzieja, że tkwiący w jednym z najdłuższych w swej historii trendów bocznych WIG pokusi się wreszcie o atak na górną granicę tego trendu. Gdyby tak się stało, uprawdopodobniłby się scenariusz, według którego WIG mógłby wspiąć się na pułap 60 tys. punktów, a więc ustanowić nowe szczyty trwającej od 2009 roku hossy.

Euroland niczym Feniks z popiołów

27.03.2015

Tomasz Hońdo – Starszy Analityk Quercus TFI SA

Ostatnie pół roku w strefie euro przyniosło dramatyczną przemianę. O ile na jesieni ub.r. wśród ekonomistów i inwestorów dominował strach przed spowolnieniem gospodarczym lub wręcz recesją, to później te oczekiwania uległy odwróceniu o 180 stopni. Dobrze obrazuje to popularny wskaźnik zaskoczeń ekonomicznych Citi – o ile na jesieni był najniżej od kilkunastu miesięcy, to niedawno znalazł się dla odmiany najwyżej od dwóch lat.

Koniec „cierpliwości” FEDu

20.03.2015

ELŻBIETA BORYŃ – analityk inwestycyjny

Ten tydzień zdecydowanie należał do Rezerwy Federalnej USA i jej przewodniczącej Janet Yellen. Najwięcej zamieszania wywołało słowo „patient” (z angielskiego „cierpliwy”), które było najczęściej pojawiającym się słowem w analizach banków inwestycyjnych. O co tyle zamieszania z tą cierpliwością? Usunięcie tego słowa z komunikatu Fedu oznaczałoby, że bardziej prawdopodobna staje się podwyżka stóp procentowych w USA, a tym samym zakończenie okresu luźnej polityki pieniężnej prowadzonej przez FED przez ostatnie 5 lat. Pozostawianie w komunikacie „patient” sugerowałoby natomiast dalsze odsuwanie w czasie pierwszej podwyżki stóp w USA.

eZ Publish™ copyright © 1999-2024 eZ Systems AS