Z rynku

image/jpeg   18-92 286,03 kB

Emerytury - perspektywy i zagrożenia w serwisie Centrum Obsługi Emerytalnej

14.02.2013

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nowego serwisu emerytalnego CENTRUM OBSŁUGI EMERYTALNEJ, pod adresem www.centrumobslugiemerytalnej.pl oraz profilu Centrum na facebooku pod adresem www.facebook.com/centrumobslugiemerytalnej. Witryna oferuje sporą dawkę wiedzy emerytalnej. Przedstawia stan obecnego systemu emerytalnego w Polsce, w obliczu takich zjawisk jak katastrofalne, pogłębiające się zadłużenie ZUS czy pogarszająca się z roku na rok sytuacja demograficzna. Czy w ogóle dostaniemy świadczenia z ZUS?

Fundusze sprzedają się jak świeże bułeczki

12.02.2013

W styczniu aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły prawie o 2 mld zł i obecnie wynoszą prawie 148 miliardów złotych – wynika z danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Jest to najwyższa wartość w historii polskiego rynku funduszy. Jednak, jak zauważają specjaliści Analiz Online wartość funduszy detalicznych – oferujących uczestnictwo inwestorom indywidualnym , to wciąż tylko 59 proc. rynku (88 miliardów złotych).

IGTE: Nie koncentrować ryzyka w jednym filarze, zachęcać ludzi do oszczędzania

12.02.2013

Otwarte fundusze emerytalne wymagają zmian, ale nie powinno się ich likwidować - podkreślają przedstawiciele Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE). Zmiany w funduszach powinny być –zdaniem IGTE - częścią reformy całego systemu emerytalnego, zarówno I filaru (likwidacja przywilejów emerytalnych i reforma ubezpieczeń rolniczych), jak i III (upowszechnienie dobrowolnego oszczędzania), która zagwarantuje bezpieczeństwo przyszłych emerytur.

2 miliony Polaków bez kapitału początkowego

05.02.2013

Blisko 2 miliony osób, które pracowały przed 1999 rokiem, nie ma jeszcze naliczonego kapitału początkowego. Przyczyną jest niedostarczenie ZUS-owi dokumentów potwierdzających staż pracy i wysokość zarobków przed wejściem w życie reformy emerytalnej czyli przed rokiem 1999.

Zaczynamy myśleć o przyszłości, ale to wciąż za mało

04.02.2013

Chociaż właśnie weszły w życie zasadnicze zmiany systemu emerytalnego, a od dwóch lat eksperci przestrzegają przed jego niewydolnością, wciąż jeszcze zbyt mało Polaków pod wpływem tych wydarzeń decyduje się samodzielnie oszczędzać na czas, kiedy nie będą już aktywni zawodowo – wynika z najnowszych badań Deutsche Bank PBC przeprowadzonych przez Instytut Homo Homini. Mimo, że tendencja jest wzrostowa, nadal zdecydowana większość z nas nie podejmuje żadnych działań. To może skończyć się finansową katastrofą.

GUS: coraz mniej pracujących na emerytów

31.01.2013

W Polsce jest coraz więcej osób w wieku poprodukcyjnym. W dodatku żyją one coraz dłużej. Jednocześnie spada wskaźnik urodzeń – wynika z raportu GUS z 29 stycznia. Oznacza to, że coraz mniej osób będzie składać się na emerytury z ZUS dla coraz większej armii długowiecznych emerytów. Tym samym dziura w ZUS będzie się powiększać, zagrażając wypłacalności systemu. Wobec pogarszającej się sytuacji demograficznej, nawet desperackie ratowanie tej instytucji kolejnymi dotacjami z budżetu Państwa jest skazane na porażkę.

Gazeta Ubezpieczeniowa: Polacy muszą nauczyć się oszczędzać - mówi Andrzej Dadełło

29.01.2013

Prawdziwym problemem jest to, że Polacy bardzo mało oszczędzają, a jak już zaczną oszczędzać, to szybko się do tego zniechęcają – mowi prezes zarządu DSA Financial Group w wywiadzie dla Gazety Ubezpieczeniowej. Ulgi związane z IKZE okazały się chybione i niewystarczające. Produktów promowanych przez państwo nikt nie chce kupować, a te, które ludzie kupowali, będą teraz reglamentowane. Coś tu jest nie w porządku. Kiedy za 20–30 lat ludzie nie będą mieli z czego żyć na emeryturze, to nie będzie to już problem tego czy innego towarzystwa ubezpieczeń, czy Rzecznika Ubezpieczonych. To będzie problem tych ludzi. Należy poprawiać jakość produktów, coraz lepiej szkolić sprzedawców, ale nie można przy tym zabijać chęci do oszczędzania – podkreśla Andrzej Dadelło.

Rok 2012 świetny dla klientów UFK

28.01.2013

Rok 2012 był bardzo dobry dla klientów ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK), gdyż zdecydowana większość rozwiązań zakończyła go z zyskiem.Z informacji zebranych przez Analizy Online wynika, że średni wynik wszystkich 18 sklasyfikowanych grup funduszy był dodatni, a najwyższą stopę zwrotu osiągnęły w 2012 r. fundusze akcji europejskich rynków wschodzących, które średnio zarobiły +21,9%.

Nowy VAT obniży koszty działalności TFI

23.01.2013

TFI nie będą już przerzucały kosztów VAT na inwestorów (nie mogły go odliczać, bo ich podstawowa działalność jest zwolniona z VAT). Klienci funduszy na pierwszy rzut oka zyskają na tym niewiele, bowiem koszty księgowości to kilkanaście tysięcy złotych rocznie w przypadku funduszy służących optymalizacji majątkowej i kilkadziesiąt tysięcy dla funduszy otwartych. Do Klientów trafi tylko 23% tej kwoty, co praktycznie nie wpłynie na stopę zwrotu netto.

TFI: Ryzyko pod okiem audytora

21.01.2013

System zarządzania ryzykiem przyjęty przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych trzeba będzie poddawać ocenie biegłego rewidenta co najmniej raz na 12 miesięcy. Nowy wymóg wprowadza ustawa z 23 listopada 2012 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz.U. z 2013 r., poz. 70). Przepisy wejdą w życie 1 lutego 2013 r.

eZ Publish™ copyright © 1999-2024 eZ Systems AS