Z rynku
Uspokojenie po ubiegłotygodniowym „czarnym poniedziałku”
04.09.2015
Dawid Krywko
Analityk, Dział Inwestycji DSA Investment SA
Mijający tydzień na rynkach finansowych był zdecydowanie bardziej spokojny niż poprzedni. Pomimo tego też dostarczał inwestorom sporo emocji. Po zaledwie dwóch dniach odreagowania spadków z zeszłego tygodnia (czarnego poniedziałku), z początkiem tygodnia na amerykańskie giełdy powróciły spadki. Poniedziałkowe spadki były niewielkie, jednakże we wtorek obserwowaliśmy już wyraźną falę wyprzedaży. Główne amerykańskie indeksy Nasdaq, Dow Jones i S&P500 straciły po ok. 3%. Nieco lepiej zachowywały się giełdy w Europie – niemiecki DAX stracił we wtorek ponad 2,5%, a brytyjski FTSE250 ok. 1,5%.
Tydzień z gatunku „sensacyjny”
28.08.2015
ANNA KOCJAN – Menedżer Projektu,
Specjalista ds. Relacji Inwestorskich DSA Financial Group S.A
Ostatni tydzień przyniósł wiele mniej lub bardziej spodziewanych zwrotów akcji. Początek tygodnia przebiegł pod znakiem kolejnego załamania na giełdzie w Chinach (główny indeks stracił w ciągu dnia ponad 8%). Pociągnęło to za sobą światowe indeksy. W ciągu zaledwie czterech sesji (między 18 a 24 sierpnia) S&P500 obniżył się o ponad 11% (max. z 18 sierpnia: 2103,57 punktu, min. z 24 sierpnia: 1867,01), niemiecki DAX zanurkował jeszcze wyraźniej - w ciągu 10 sesji (między 10 a 24 sierpnia) obniżył poziom o prawie 20% i pierwszy raz od stycznia spadł poniżej 10 000 punktów.
Chiny i FED niepokoją inwestorów
21.08.2015
Dawid Krywko
Analityk, Dział Inwestycji DSA Investment SA
Mijający tydzień znów nie oszczędzał inwestorów. Przeceny dotknęły niemalże wszystkie główne światowe giełdy. Amerykańskie indeksy Dow Jones i Nasdaq spadły w tym tygodniu o ponad 3% i osiągnęły kilkumiesięczne minima. Nieco lepiej radził sobie S&P500 tracąc w tym tygodniu ponad 2%. Pomimo toosiągnąłi tak najniższą wartość od lutego. Przeceny nie ominęły też największych europejskich parkietów. Londyński FTSE250 stracił blisko 3%, a niemiecki DAX i francuski CAC40 straciły blisko po 5%.
Akcje na GPW próbują powrócić do cyklu wzrostowego
14.08.2015
Tomasz Hońdo – Starszy Analityk Quercus TFI SA
Jeśli nie liczyć reakcji na uchwaloną przez Sejm w przedwyborczym pośpiechu ustawę o przewalutowaniu kredytów frankowych, to w ostatnich tygodniach koniunktura na warszawskim parkiecie zaczęła się radykalnie poprawiać.
Politycy znów wstrząsnęli GPW
07.08.2015
Dawid Krywko
Analityk, Dział Inwestycji DSA Investment SA
Politycy w tym tygodniu znów zafundowali inwestorom zimny prysznic przegłosowując w środowy wieczór ustawę dotyczącą restrukturyzacji kredytów hipotecznych udzielonych w walutach obcych. Ustawa zakłada, że po spełnieniu kilku warunków kredytobiorca będzie mógł ubiegać się w banku,w którym zaciągnął kredyt walutowy (m.in. we franku szwajcarskim) o przewalutowanie tego kredytu.
Tydzień pod znakiem taniejących surowców
24.07.2015
Bieżący tydzień skupiał uwagę inwestorów głównie na taniejących surowcach. Taniały zarówno surowce energetyczne (m.in. ropa naftowa), metale (m.in. miedź), w tym metale szlachetne – złoto i srebro, czy też płody rolne. Globalna tendencja do spadków cen surowców napędzana jest głównie spowolnieniem w chińskiej gospodarce i umocnieniem się dolara przed oczekiwaną podwyżką stóp procentowych w USA.
Grecja, Grecja i po Grecji…
17.07.2015
ANNA KOCJAN – Menedżer Projektu,
Specjalista ds. Relacji Inwestorskich DSA Financial Group S.A
Kończący się tydzień przyniósł uspokojenie w temacie Grecji. Ateny przedstawiły swoje propozycje reform, wierzyciele wrócili do negocjacji, parlament grecki przychylił się do przywiezionego z Brukseli przez premiera Tsiprasa porozumienia zawierającego pakiet kolejnych reform oszczędnościowych, EBC obiecał 7 mld dodatkowej pożyczki na wsparcie greckich banków.
Sześć powodów, by nie panikować z powodu Grecji
10.07.2015
Tomasz Hońdo – Starszy Analityk Quercus TFI SA
W niedzielnym referendum Grecy powiedzieli "NIE" propozycjom wierzycieli. Zdaniem analityków zwiększa to prawdopodobieństwo wyjścia tego kraju ze strefy euro w kolejnych tygodniach, choć istnieje ciągle scenariusz, w którym grecki rząd ostatecznie pójdzie na ustępstwa. Emocji na rynkach nie brakuje, ale spójrzmy na sprawę zdroworozsądkowo.
W cieniu Grecji
03.07.2015
ANNA KOCJAN – Menedżer Projektu,
Specjalista ds. Relacji Inwestorskich DSA Financial Group S.A
Najbardziej gorącym tematem ostatnich tygodni są negocjacje z rządem Grecji, która, nie spłacając raty wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynoszącej 1,55 mld euro, we wtorek o północy stała się niewypłacalna. Rozwiązania problemu nie przyniosły także kolejne rundy rozmów pomiędzy wierzycielami a rządem greckim.
Obligacje korporacyjne – kuszą, ale za cenę dodatkowego ryzyka
19.06.2015
Bardzo rzadko tematem naszych komentarzy rynkowych są obligacje korporacyjne, stanowiące dość specyficzną klasę instrumentów - jako instrumenty dłużne powinny charakteryzować się niskim ryzykiem inwestycji, jednak w warunkach niskiej płynności tych instrumentów w obrocie giełdowym, a także ryzyk związanych z działalnością samych emitentów okazują się instrumentami o poziomie ryzyka zdecydowanie wyższym od obligacji skarbowych. Zapraszamy do lektury komentarza Pana Tomasza Hońdo - starszego analityka Quercus TFI SA dotyczącego oprocentowania obligacji korporacyjnych.